Lækker indretning og langt vinkort
Hotel Delle Alpi er et lækkert hotel smukt beliggende i udkanten af Passo Tonale tæt på lift og piste.
Hotellet har til denne vinter gennemgået en omfattende renovering/udbygning, der resulterer i en 4. stjerne på væggen. Hotellets hyggelige restaurant serverer god mad og kan med stolthed fremvise et vinkort med mere end 800 forskellige vine.
De 34 værelser er lækkert indrettet, og har alle faciliteter såsom tv og telefon, samt separat badeværelse med douche, hårtørrer. Comfort- og deluxe værelserne er som udgangspunkt i hotellets ældre del, og junior suiterne og suiterne i hotellets nye del.
Nyd det store wellnessområde
Delle Alpi byder på stort wellnessområde med indendørs pool, sauna og jacuzzi. Swimming poolen er åben for børn mellem kl. 15.00-17.30 og voksne kan benytte hele wellness-området fra kl. 15.00-20.00 mod betaling. Børn har adgang til hotellets swimmingpool, og ikke til wellness-området.
Adgang til wellness-området skal tilkøbes. Der er desuden mulighed for at tilkøbe skønhedsbehandlinger og massage.
Vinsmagning og cigarrum
På din skiferie til Hotel Delle Alpi vil du møde Stefano der driver hotellet. Stefano er passioneret omkring service og desuden vin og cigarer, hvorfor du i kælderen kan finde en vinkælder med mere end 800 slags vine. Han holder ofte vinsmagninger, mod betaling, hvor han deler sin viden om vine.
Der er også et whisky/cigarrum med udsigt over bjerget, en piano-bar, et stort legerum, mulighed for tilkøb af børnepasning, og skikælder med elevator.
Hotel Delle Alpi byder på et optimalt samspil mellem luksus og italiensk charme.
Ankommer du i elbil, er der mulighed for at lade bilen i byen. Der ligger en ladestation ved siden af Sport Hotel Vittoria. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.
Kæledyr på skiferien
Hvis du vil have dit kæledyr med på skiferien, er denne indkvartering noget for dig. Kæledyr er velkomne her på forespørgsel og mod ekstra betaling. Du skal blot skrive til os for en prisopgørelse.
Turistskat opkræves på destinationen
Turistskatten skal betales direkte til hotellet - enten kontant eller med kreditkort, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse er på baggrund af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget at betale turistskat– alder varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere
her.