REJSEMÅL
29
REJSEMÅL
Østrig
Bad Gastein
Ischgl
Mayrhofen
Obergurgl
Obertauern
Saalbach-Hinterglemm
St. Anton
Sölden
Wagrain
Zell am See
Zell am Ziller
SNOWS
Frankrig
Alpe d'Huez
La Plagne
Les Arcs
Les Menuires
Tignes
Val d'Isere
Val Thorens
Italien
Canazei
Cervinia
Champoluc
Livigno
Madonna di Campiglio
Passo Tonale
Sauze d'Oulx
Sestriere
Tour di Dolomiti (Skisafari)
Schweiz
Grindelwald
TILBUD
HEART HOTELS
NORTLANDER BUSINESS
REJSETYPE
REJSETYPE
Heart Hotels
Bo nær skiløbet, slap af og oplev service udover det sædvanlige fra vores skandinaviske personale.
Kort skitur
Hele skiferien på den halve tid. Et billigere og mere intenst alternativ med en hurtig smuttur på ski, og det er det hele værd.
Hvilken uge vil du på skiferie?
Vil du afsted i julen, nytår eller påske? Eller måske i uge 5, 7 eller 10? Her finder du et overblik over alle skiferie-ugerne.
Wellness & luksus på skiferien
En skiferie på luksushotel giver skirejsen lidt ekstra. Her får man et ekstra niveau af kvalitet & komfort.
Ski-in/ski-out
Bo med skiløbet lige uden for døren på vores "ski-in/ski-out"-hoteller.
Store lejligheder & chaleter
'Jo flere, jo bedre' lyder ordsproget, og hvad er bedre en at tage på skiferie med hele familien eller vennegruppen?
Skiferie for to
Lad kærligheden blomstre og nyd tosomheden på en af vores idylliske destinationer i Alperne med din udkårne.
Skiferie med firmaet
Nortlander er førende i firma- og konferencerejser - vi skræddersyr skiture til netop jeres virksomhed. Mulighederne er uendelige for en firmarejse til Alperne.
Skiferie med vennerne
En skiferie med vennerne er en oplevelse, man sent glemmer. Sjov og samvær er en hovedingredienserne i opskriften.
Tour di Dolomiti (Skisafari)
Skisafari i verdensklasse - med lokal smag og storslået udsigt. På vores skisafari i Dolomitterne kommer du til at opleve, hvad ægte skiglæde handler om – læs mere her
REJSEN
REJSEN
Om skirejsen
Rejsebetingelser
Turistskat
Mobilitetsafgift
Guideservice
Hotelstandard
Prisgaranti
Snemeldinger
Velkommen hjem
Under 18 år
Tilvalg
Skileje
Skiskole
Afbestillings- & rejseforsikring
Transport
Fly
Kør selv
Tog
Bus
INFO
INFO
Kontakt
FAQ - Ofte stillede spørgsmål
Kontakt
Få et tilbud
Nyhedsbrev
Gavekort
Konkurrencen
Danmarks største rejsespil
Om Nortlander
Succesen bag Nortlander
Privatlivspolitik
Nortlander, Skinetworks & Travelheart Family
Tryghed & snegaranti
Job
Sælger
Guide i Alperne
Arbejd på hotel i Alperne
SKISHOP
Søg på siden
Søg
Søg
Favoritter
Min booking
Nortlander
nortlander@nortlander.dk
(+45) 70 10 50 95
Nortlander åbningstider
mandag: 09:00 - 15:00
tirsdag: 09:00 - 15:00
onsdag: 09:00 - 15:00
torsdag: 09:00 - 15:00
fredag: 09:00 - 15:00
lørdag: Lukket
søndag: Lukket

OBS: Der kan være andre åbningstider ved helligdage.

Adresse:
København: Vesterbrogade 149, bygning D, 3 sal 1620 København V
Nortlander
  • Om Nortlander
  • Åbningstider
  • Kontakt os
  • Job hos Nortlander
  • Få et tilbud
Genveje
  • Skiskole
  • Skileje
  • Rejsebetingelser
  • Guideservice
  • SNOWS
  • Tryghed på din skiferie
Den korte vej til
  • Skiferie til Frankrig
  • Skiferie til Østrig
  • Skiferie til Italien
  • Vores egne Heart Hotels
Populære rejseformer
  • Wellness og luksus
  • Venner på skiferie
  • Firma skiferie
  • Skiferie for to
Spørgsmål til os
  • FAQ - Ofte stillede spørgsmål
Populære rejsemål
  • Skiferie til Val Thorens
  • Skiferie til Val d'Isère
  • Skiferie til La Plagne
  • Skiferie til St. Anton
  • Skiferie til Ischgl
  • Skiferie til Obertauern
  • Skiferie til Mayrhofen
  • Skiferie til Canazei
  • Skiferie til Sestriere
  • Skiferie til Madonna di Campiglio
  • Skiferie til Cervinia
Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær den første til at modtage gode tilbud, nyheder & fakta om Alperne.

loading...
Even better this year
Reg. nr.: 3329
Cookie indstillingerCookiepolitikPrivatlivspolitikRejsebetingelserCopyright © 1991 - 2025 Nortlander.

Residence les Alpages de Reberty

Les Menuires,Frankrig
HOTELLET
FAKTA
BOOK DIN REJSE
HOTELKORT
Pool
Ski-in / ski-out

Omringet af sneklædte bjerge, bor du i stilfulde lejligheder på Premium Residence Les Alpages de Roberty i Les Menuires. Når vi siger Les Menuires, siger vi også lige ved pisten - velkommen.

Det charmerende og hyggelige lejlighedskompleks, Premium Residence Les Alpages de Roberty, byder dig velkommen! Det hyggelige lejlighedskompleks er det ideelle sted for dig, der ønsker at bo for foden af pisten og midt i hjertet af skimekkaet i de tre dale. Her vil du blive fortryllet af den betagende panoramaudsigt over de sneklædte bjergtinder, der omgiver lejlighedskomplekset.

Lejlighedskomplekstet er charmerende og bygget i en fantastisk autentisk chalet-stil, med masser af træ og sten. Så her er du ikke i tvivl om, at du befinder dig i de franske Alper.

Beliggenhed for foden af pisten

Premium Residence Les Alpages de Roberty, er perfekt placeret for foden af pisten, kun 200 meter fra skiløbet og i en højde af 2.000 meter. Så snart du træder ud ad døren, vil du blive overvældet af det flotte bjerglandskab, og du behøver hverken at gå langt i dine skistøvler eller slæbe din ski. Du har nem og hurtig adgang til det store skiområde i de tre dale. Det bliver ikke meget bedre end det!

Hvis du er en ægte madentusiast og elsker at udforske, så er Les Menuires stedet for dig! Centrum ligger 1.500 meter væk fra lejlighedskomplekset, og her er der masser af restauranter, barer og butikker at vælge imellem. Du kan virkelig få smagt på de traditionelle savoyardiske retter og nyde de lokale vine. Og hvis du tænker, at de 1.500 meter er for langt fra centrum, så bare rolig! Der er et busstoppested lige i nærheden af lejlighedskomplekset, hvor du kan hoppe på den gratis shuttlebus, der kører dig lige til centrum. Nemmere bliver det ikke!

Er du typen, der elsker at lave mad selv, så ligger supermarkedet kun 50 meter væk. Så du kan nemt finde alt, hvad du skal bruge til at lave en lækker middag til familie eller venner. Og du kan selvfølgelig også udforske de fantastiske franske specialiteter!

Spa- og wellness

Hvis du har brugt al din energi på pisterne efter en hel dag med skiløb, så er der godt nyt til dig! I lejlighedernes spa- og wellnessafdeling kan du virkelig lade batterierne op igen. Træd ind i en verden af ro og afslapning, hvor du kan slippe stressen og lade dine bekymringer flyve væk.

Nyd varmen i saunaen og mærk, hvordan den dybe varme gennemtrænger dine muskler og lindrer enhver spænding. Eller hop i det beroligende boblebad og lad de blide bobler massere dine trætte lemmer. Og hvis du virkelig vil forkæle dig selv, så prøv hammam'en. Den siges at være særligt effektiv efter en aktiv dag, da den hjælper med at lindre ømme muskler og genoplive kroppen.

I de luksuriøse og afslappende omgivelser kan du virkelig finde indre ro. Og det bedste af det hele er, at du også kan nyde deres Deep Nature spa-afdeling mod et tillæg. Du kan nemt reservere din tid i receptionen.

Hvis du ønsker endnu mere forkælelse, kan du også tilkøbe en af de mange forskellige massager. Vælg den, der passer bedst til dine behov, og lad de dygtige terapeuter tage sig af dig. Du vil forlade spa- og wellnessafdelingen med fornyet energi og total afslapning.

Hvis du kommer kørende i bil til Les Menuires, kan du parkere ved Premium Residence Les Alpages de Roberty. Hvis du gerne vil parkere i en overdækket parkeringskælder, kan du gøre det mod betaling. Ankommer du i elbil, er der mulighed for at lade bilen i byen. Der ligger blandt andet en ladestation ved den offentlig parkering, Parking De La Croisette, men der er flere i byen. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.

Turistskat opkræves på destinationen

Turistskatten skal betales direkte til hotellet - enten kontant eller med kreditkort, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse er på baggrund af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget at betale turistskat– alder varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere her.
Afstande
Piste
25 m
Skiudlejning
70 m
Lift
300 m
Centrum
1,5 km
Samlet pris: 29.637 kr.
Turistskat betales på destinationen
Inkluderet i rejsen
Guideservice
Liftkort, Les Menuires lokalt - 160 km, 6 dage
Vælg værelser
Fakta
Værelset
  • Balkon/terrasse
  • Håndklæder
  • Babyseng
  • Kaffemaskine
  • Komfur
  • Føntørrer
  • Elkedel
  • Opvaskemaskine
  • Badekar eller bruser
  • Toilet
Mad & drikke
Faciliteter
  • Reception
  • Pool
  • WiFi
  • Wellness
  • Skirum
  • Legerum
  • Sauna
  • Dampbad
  • Fitnessrum
  • Handicapvenligt
  • Viskestykker
  • Babyseng: Yes
  • Kæledyr (på forespørgsel): 75€/week
Book din rejse
1
Vælg værelser
2
Vælg transport
1
Resultaterne er for 6 voksne

Værelsesbeskrivelser

2-værelses lejlighed til 4 personer

Lejlighed med 1 soveværelse på ca. 26-28m2. Soveværelset har enten dobbeltseng eller 2 enkeltsenge og herudover er der 2 opredninger på en sovesofa i køkken/opholdsrummet. Separat bad og toilet. Lejligheden har desuden balkon.
 

2-værelses lejlighed med kabine til 6 personer

Lejlighed med 1 soveværelse og 1 sovealkove på ca. 34-38m2. Soveværelset har enten dobbeltseng eller 2 enkeltsenge og sovealkoven har en køjeseng, som dog anbefales til børn. Herudover er der 2 opredninger på en sovesofa i køkken/opholdsrummet. Separat bad og toilet. Lejligheden har desuden balkon. Vær opmærksom på at der findes nogle af denne type som er renoveret og nogle som ikke er. Det er tydeligt markeret i navnet på lejlighedstypen i bookingprocessen, hvis du booker en renoveret lejlighed.
 

3-værelses lejlighed til 6 personer

Lejlighed på ca. 44m2. Det ene soveværelse har 2 enkeltsenge og det andet har enten 2 enkeltsenge eller dobbeltseng. Herudover er der 2 opredninger på en sovesofa i køkken/opholdsrummet. Separat toilet, 2 baderum, et med brus og et med badekar. Lejligheden har desuden balkon.
 

3-værelses lejlighed med bjergudsigt til 6 personer

Lejlighed med bjergudsigt på ca. 44m2. Det ene soveværelse har 2 enkeltsenge og det andet har enten 2 enkeltsenge eller dobbeltseng. Herudover er der 2 opredninger på en sovesofa i køkken/opholdsrummet. Separat toilet, 2 baderum, et med brus og et med badekar. Lejligheden har desuden balkon.
 

3-værelses lejlighed med hems til 8 personer

Lejlighed på ca. 60-63 m2. Lejlighed på ca. 60-63 m2. Det ene soveværelse har 2 enkeltsenge og det andet har dobbeltseng. Herudover er der 2 enkeltsenge på hemsen og 2 opredninger på en sovesofa i køkken/opholdsrummet. Separat toilet, 2 baderum, et med brus og et med badekar. Lejligheden har desuden balkon.
 

4-værelses lejlighed til 8 personer med pejs

Lejlighed på ca. 80-82m2. Det ene soveværelse med dobbeltseng og de 2 andre værelser med 2 enkeltsenge. Det ene soveværelse med dobbeltseng og de 2 andre værelser med 2 enkeltsenge. Herudover er der 2 opredninger på en sovesofa i køkken/opholdsrummet. 1 baderum med badekar og 1 badeværelse med brus og toilet. Lejligheden har desuden balkon.
 

5-værelses lejlighed til 10 personer

Lejlighed på ca. 82m2. Det ene soveværelse med dobbeltseng og de 3 andre værelser med 2 enkeltsenge. Herudover er der 2 opredninger på en sovesofa i køkken/opholdsrummet. 1 badeværelse med badekar og toilet, samt et badeværelse med bruser og 2 separate toiletter. Lejligheden har desuden balkon.

 
 
 
 

Fakta om Les Menuires

Samlet pister
0
km
Byens højde
0
m
Højeste skiløb
0
m
Pister
Blå pister
312 km
Røde pister
216 km
Sorte pister
72 km
Off-piste
Les Menuires
Antal lifte
163
Liftkapacitet
260.000 per/t
Længste nedfart
8 km
Fun park
Skiløb
Børn
Begyndere
Øvede
Eksperter
Off-piste
Snowboard
Byen
Charme
Shopping
Afterski
Restauranter i skiområdet
Restauranter i byen
Webcam
La Croisette
La Masse
Le Clocher
Pistekort Les Menuires
Les Menuires Pistekort
Indkvarteringer i Les Menuires
Filtrér listen
Ingen hoteller matcher valgte filtrer - prøv at fjerne et eller flere filtre
Vælg værelserFaciliteter på værelset: Toilet – Badekar eller bruser – Opvaskemaskine – Elkedel – Føntørrer – Komfur – Kaffemaskine – Babyseng – Håndklæder – Balkon/terrasse
Se alle værelsesbeskrivelser
Mulighed 1
2-værelses lejlighed med kabine til 6 personer
2-værelses lejlighed med kabine til 6 personer
6 personer / 6 x voksensenge
Mulighed 2
2-værelses lejlighed med kabine til 6 personer - Renoveret
2-værelses lejlighed med kabine til 6 personer - Renoveret
6 personer / 6 x voksensenge
Mulighed 3
3-værelses lejlighed til 6 personer - Renoveret
3-værelses lejlighed til 6 personer - Renoveret
6 personer / 6 x voksensenge
Mulighed 4
3-værelses lejlighed til 6 personer - Renoveret
3-værelses lejlighed til 6 personer - Renoveret
6 personer / 6 x voksensenge
26 dec.Lørdag, U53
02 jan.Lørdag, U1
09 jan.Lørdag, U2
50.394 kr.
29.637 kr.
29.970 kr.
53.754 kr.30.354 kr.30.855 kr.
56.373 kr.30.984 kr.32.013 kr.
56.373 kr.30.984 kr.32.013 kr.